Digitalizační studio

Z hlubin minulosti, z nedostupných trezorů a archivů k očím současníků.

Zařízení řady Memoria

Používáme vlastní unikátní zařízení vyvíjené přímo naší společností speciálně pro digitalizaci historických knižních dokumentů, zejména rukopisů a starých tisků. Digitalizace je prováděna unikátní velice šetrnou a jinde nevídanou bezkontaktní metodou snímání přirozeně otevřené knihy.

Naše digitalizační studio je vybaveno technologií, která umožňuje individuální, plně kalibrovatelné a reprodukovatelné nastavení a proto velice kvalitně snímáme například reflexní detaily, zlacené zdobné iniciály či iluminace rukopisů.

Zařízení řady Memoria rozvíjejí a zdokonalují vlastnosti unikátního patentovaného předchůdce této řady, zařízení CRUSE special Bookscanner CS145 B 220 (vyrobeno firmou CRUSE Digital Imaging Equipment Ltd. dle návrhu vytvořeného ve spolupráci s firmou AiP Beroun s.r.o speciálně pro účely digitalizace vzácných knižních dokumentů).

Jsme jedinou společností disponující zařízeními řady Memoria v ČR a jako jediní nabízíme digitalizaci historických dokumentů specializovanými metodami na těchto pro rukopisy a staré tisky specializovaných zařízeních.

Jak digitalizujeme

Každý rukopis či starý tisk je před procesem digitalizace posouzen, přičemž je volen optimální způsob digitalizace na těchto zařízeních tak, aby byly splněny všechny bezpečnostní podmínky a specifické požadavky vyplývající z charakteru a stavu dokumentu a aby bylo dosaženo vysoce kvalitního digitálního obrazu.

Výstupy digitalizačního procesu jsou kompatibilní s Národním programem digitálního zpřístupnění vzácných dokumentů Memoriae Mundi Series Bohemica, VISK6. V rámci tohoto programu vznikají záchovné digitální kopie cenných historických dokumentů ve špičkových parametrech dle závazného standardu: Definice digitálního dokumentu pro potřeby zpřístupnění a trvalého uložení v podprogramu VISK6.

Součástí dodávky služby digitalizace je zejména tvorba digitálních obrazů všech stran včetně hřbetu, desek a přídeští, kompletní tvorba metadat (technických, strukturálních, popisných –odpovídající bibliografický popis dle dohody se zadavatelem).